Pravidla léčby

Základní pravidla homeopatické léčby

Aby homeopatická léčba měla co nejlepší účinek, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Možná vám některá budou připadat trochu přísná, ale věřte, že mají svůj smysl – pomáhají homeopatikům správně působit bez rušivých vlivů.

🔹Kofein? Bohužel ne!

Pokud se rozhodnete pro homeopatickou léčbu, je potřeba dát si pauzu od kofeinu – a to nejen v den, kdy si vezmete lék, ale po celou dobu léčby do odvolání. Kofein antidotuje působení homeopatik, je proto nutné úplně vynechat kávu a nápoje či potraviny s vysokým obsahem kofeinu (např. energetické nápoje, guarana). Slabý čaj v menším množství, například hrnek ke snídani, nevadí. Litr silného černého čaje denně už by ale mohl účinek homeopatik výrazně oslabit nebo úplně zastavit.

🔹Žádný kontakt s kovem a rukama

Homeopatika nikdy neberte do rukou ani je nesypte na kovovou lžičku. Vždy je dávkujte přímo z víčka lahvičky nebo použijte plastovou či skleněnou lžičku.

🔹Časový odstup od jídla

Alespoň 10 minut před a po užití homeopatika nejezte, nepijte, nekuřte ani si nečistěte zuby.

🔹Nechte kuličky volně rozpustit

Homeopatika působí nejlépe, když se vstřebávají přes sliznici. Kuličky proto nepolykejte, ale nechte je volně rozpustit pod jazykem. U malých dětí je možné lék podat rozpuštěný ve vodě ve formě kapek.

🔹Vyhněte se mentolu a silným vůním

První týden po užití homeopatik ve vyhněte mentolu – žvýkačkám, pastilkám a dalším potravinám s jeho vysokým obsahem. Pozor také na zubní pasty a ústní vody s koncentrovaným mentolem, protože mohou oslabit účinek léčby. Vhodnější jsou jemnější bylinné varianty. Také silné vůně jako kafr, eukalyptus nebo některé esenciální oleje mohou ovlivnit působení léku, proto je raději omezte.

🔹Skladování homeopatik

Homeopatické léky skladujte podobně jako jiná léčiva. Uchovávejte je mimo dosah silně vonících látek, jako jsou čisticí prostředky, a chraňte je před extrémními teplotami. Nevystavujte je přímému slunci.

🔹Neupravujte léčbu bez konzultace

Homeopatie má svá pravidla, a proto neexperimentujte s dávkováním, neopakujte lék bez předchozí konzultace, ani si nenasazujte lék na vlastní pěst. I když se to na internetu hemží návody a tipy na použití homeopatik, pamatujte, že každý člověk je jedinečný. Žádné googlení „co na moje potíže“, prosím. Paušalizované rady totiž opomíjí základní princip homeopatie: lék musí odpovídat celkovému stavu člověka a jeho individuálním projevům. Neexistuje univerzální lék na konkrétní problém, který by zabral každému. Každý nesprávný zásah může zpomalit léčbu, narušit ozdravný proces nebo dokonce výrazně zkomplikovat celkový průběh uzdravování.

🔹Konvenční léky a homeopatie

Pokud užíváte léky předepsané lékařem, nikdy je samovolně nevysazujte ani neupravujte jejich dávkování jen proto, že jste začali s homeopatií. Homeopatická a konvenční léčba se mohou vhodně doplňovat, ale jakékoliv změny medikace by měly probíhat pouze po konzultaci s lékařem.

🔹Nekombinujte více alternativních metod najednou

Homeopatie je nejúčinnější, pokud jí dáte prostor. Pokud ji současně zkombinujete s jinými alternativními přístupy, jako je fytoterapie nebo čínská medicína, může být obtížné správně vyhodnotit, co vám skutečně pomáhá. Chcete-li do své léčby zařadit i jinou metodu, vždy se nejdříve poraďte.

🔹Trpělivost přináší výsledky

Homeopatie dokáže u akutních potíží přinést úlevu okamžitě. Dlouhodobé, chronické potíže se ale přes noc nevyřeší. Někdy je k uzdravení nutné podání více homeopatických léků, vždy však jeden lék v jednom čase. Proces léčby je v takovém případě postupný. I když toužíme po rychlém zlepšení, je potřeba nechat tělo pracovat vlastním tempem.